Ashcroft 20CI40R025-20/120C - CI Series Bimetal Thermometer
Need a hand? We’re ready to help.
Our team is available at (800) 242-6184 for shipping, delivery, and product help.
MPN: 20CI40R025-20/120C
FedexUPS
Collect accounts accepted
Requires Quote
Product Details
Attributes
Connection LocationCenter Back Mount
Connection TypePlain - No Connection
Dial Size2"
ScaleCelsius
Stem Length2.5"
Temperature range-20/120C
Features
  • Hermetically sealed case to prevent entry of moisture, interior corrosion, and coil freeze-up.
  • External adjustment allows the user to perform quick and limited span adjustments.
  • 2", 3", or 5" Maxvision dial for easy readability and pallax elimination.
  • ±1% Accuracy to ASME B40.3
Product Overview
The Ashcroft® CI bimetallic thermometer is a high quality tamperproof temperature instrument that delivers exceptional reliability and is an ideal choice for accurate temperature readings. This thermometer pairs a 2" dial size with a 2.5" stem length and a plain connection type, mounted in a center back mount position, and reads a Celsius scale across a -20/120C temperature range.