Ashcroft 20CI40R025-80/120F - CI Series Bimetal Thermometer
Need a hand? We’re ready to help.
Our team is available at (800) 242-6184 for shipping, delivery, and product help.
MPN: 20CI40R025-80/120F
Connection TypePlain - No Connection
Dial Size2"
ScaleFahrenheit
Stem Length2.5"
Temperature range-80/120F
  • 2", 3", or 5" Maxvision dial for easy readability and pallax elimination.
  • ±1% Accuracy to ASME B40.3
Product Overview
The Ashcroft® CI bimetallic thermometer is a high quality tamperproof temperature instrument that delivers exceptional reliability and is an ideal choice for accurate temperature readings. Configured with a 2" dial size and a 2.5" stem length, this thermometer offers a plain connection type, center back mount, Fahrenheit scale, and a -80/120F temperature range.